Genel

Medyada “kapatma” haberleri

Yazan: HaberVs

Medyakronik Hürriyet : “Oybirliğiyle”Gazete, haberi “Oy Birliğiyle” manşetiyle duyurdu. Anayasa Mahkemesi üyelerinin tamamını kürsüde gösteren bir fotoğraf kullanan gazete, “Anayasa Mahkemesi, AKP’nin kapatılması iddianamesini oybirliğiyle, Cumhurbaşkanı Gül’le ilgili bölümü ise 4’e 7 oyçokluğuyla kabul etti” ifadelerini kullandı. Milliyet : “İşte AKP’nin önündeki 3 yol”Milliyet Gazetesi, haberi, “İşte AKP’nin Önündeki 3 Yol” manşetiyle duyurdu. Gazete, Cumhurbaşkanı […]

Medyakronik

Hürriyet : “Oybirliğiyle”
Gazete, haberi “Oy Birliğiyle” manşetiyle duyurdu. Anayasa Mahkemesi üyelerinin tamamını kürsüde gösteren bir fotoğraf kullanan gazete, “Anayasa Mahkemesi, AKP’nin kapatılması iddianamesini oybirliğiyle, Cumhurbaşkanı Gül’le ilgili bölümü ise 4’e 7 oyçokluğuyla kabul etti” ifadelerini kullandı.

Milliyet : “İşte AKP’nin önündeki 3 yol”
Milliyet Gazetesi, haberi, “İşte AKP’nin Önündeki 3 Yol” manşetiyle duyurdu. Gazete, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını kullandığı haberinde, “Anayasa Mahkemesi, iddianameyi oybirliğiyle ‘kabul edilebilir’ buldu. Mahkeme, Gül dahil 71 kişiye siyasi yasak istemini de karara bağlayacak” spotuna yer verdi.

Radikal : “AKP’nin zor seçimi”
Haberi manşetine taşıyan ve “AKP’nin Zor Seçimi” başlığını kullanan Radikal Gazetesi, kapatma davasına ilişkin AKP’nin önünde iki seçenek bulunduğunu belirtti. Gazete, “Kapatma davasından kurtulmak için gerekirse referandumu göze alıp Anayasa değişikliği yapmaya çalışmak, Savcının ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı olma’ iddiasını çürütmek için mahkemede kendini savunmak” ifadelerine yer verdi.

Vatan : “Erdoğan’ın kritik kararı”
Vatan Gazetesi’nin manşeti ise “Erdoğan’ın kritik kararı” manşetiyle çıktı. Sürmanşetinde, “Mahkemeyi bırak, ekonomiye bak” ifadelerine yer veren Gazete, “Erdoğan’ın bugün Meclis grubu ve kurmaylarıyla yapacağı toplantıların ardından ‘Davanın düşürülmesi çin Anayasa değişikliğinin Meclis’e gelip gelmeyeceği’ kesinlik kazanacak” spotunu kullandı.

Posta : “AKP’nin yolu belli”
Posta Gazetesi ise haberi, “AKP’nin yolu belli” manşetiyle duyurdu. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın, Meclis’te yan yana otururken gösteren fotoğrafına yer veren gazete, “Anayasa Mahkemesi, AKP’nin kapatılma davasını oybirliğiyle kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül’ün siyasi yasak istenen 71 AKP’linin arasına alınmasına 11 üyeden 4’ü ‘hayır’ dedi. AKP, Anayasa Mahkemesi’nin önünde ‘Biz laikiz’ savunmasını yapmak yerine önce parti kapatmayı zorlaştıran kanunun Meclis’ten geçirmeye uğrayacak. Bu olmazsa da halk oylamasına gidecek” spotuna yer verdi.

Cumhuriyet : “Dava kabul edildi”
Cumhuriyet Gazetesi birinci sayfasından duyurduğu haberinde “Dava kabul edildi” manşetini kullandı. Gazete, “Anayasa Mahkemesi, AKP’nin kapatılmasını içeren iddianameyle ilgili kararını oybirliğiyle aldı” üst başlığını kullandı. Gazete ayrıca, birinci sayfadan Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın karikatürize edilmiş fotoğraflarına yer verdi.

Akşam : “İşler Bozuldu”
Akşam Gazetesi ise, haberi, “İşler Bozuldu” manşetiyle verdi. “İkili kıskaca sıkıştık. Dışta global dalga, içte AKP’yi kapatma davası. Üstüne bir de 2001 krizinden bu yana en düşük büyüme rakamları gelince piyasa allak bullak oldu. Dolar 1,32’yi aştı, borsa 39 bin sınırına indi” spotunu kullanan Gazete, Anayasa Mahkemesi üyelerinin fotoğrafına da yer verdi.

Sabah : “Anayasa savaşı”
Sabah Gazetesi, Anayasa Mahkemesi’nin iddianameyi kabul edişini, “Anayasa Savaşı” manşetiyle verdi. Birinci sayfasında, Anayasa Mahkemesi üyeleri, Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Baykal’ın fotoğraflarına yer veren gazete, “Anayasa Mahkemesi, AKP’ye kapatma davasını kabul etti ve Cumhurbaşkanını da sanık yaptı. AKP anayasayı değiştirecek” dedi.

Taraf : “Yeni 31 Mart vakası”
Taraf gazetesi, haberi iki ayrı manşetle duyurdu. Sürmanşette, ‘Yeni 31 Mart Vakası’ başlığını kullanan gazete, ‘Bu topraklarda bu adla anılan vakanın gerici bir ayaklanma değil, darbe olduğunu yüzyıl sonra ancak öğrendik. Dün ‘irtica geliyor’ diye anılan yeni adımın başka bir darbe olduğunu ise bugünden biliyoruz’ spotunu kullandı. İkinci manşetinde ise, ‘Yanımıza Gel Erdoğan’ başlığını kullanan gazete, spot haberinde de şu değerlendirmede bulundu : ‘Kapatma davasının kabulü Erdoğan’ın önünde tam demokrasiyi savunmak ve çetelerle karanlıkla mücadele etmekten başka selamet yolu bırakmadı.’

Zaman: “Dava kabul edildi, gözler Meclis’te”
“Dava kabul edildi, gözler Meclis’te” başlığını kullanan Zaman Gazetesi, “Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Başsavcısı’nın AK Parti hakkında açtığı davayı kabul etti. Sürecin başlaması ile birlikte iktidar, parti kapatmayı zorlaştıracak değişikliği bu hafta içinde Meclis’e getirmeyi planlıyor” ifadelerine yer verdi. Gazete, haberinde Başbakan Erdoğan’ın boydan fotoğrafı ile, davanın kabul edildiğini açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün fotoğrafına yer verdi.

Yeni Şafak : “Tehlikenin farkında mısınız?”
Yeni Şafak Gazetesi de “Tehlikenin Farkında mısınız?” manşetini kullandı. Gazete, “Başsavcı gazete kupürleriyle iddianame hazırladı, gazetecilere ‘fısıltı’ haberi yazdırdı. AB ‘müzakereyi keseriz’ diye uyardı. Ama dava kabul edildi, borsa düştü, döviz fırladı. Dünya Türkiye’nin yönünü sorguluyor” spotunu kullandı.

Milli Gazete: “Cumhurbaşkanı bile…”
Milli Gazete de, haberi manşetten verdi. “Cumhurbaşkanı bile” başlığı kullanan Gazete, Anayasa Mahkemesi’nin kararını açıklayan Başkanvekili Osman Paksüt’ün fotoğrafının üzerine, “AKP’ye kapatma başvurusu oy birliğiyle kabul edildi” ifadelerini kullandı.

Vakit: “Ülkeyi karartan karar”
Vakit Gazetesi, habere tam sayfa yer verirken, “Ülkeyi karartan karar” manşetini kullandı. Gazete, “Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesi, 16 milyon 327 bin vatandaşın oy verdiği AK Parti hakkında, Yargıtay Başsavcısı tarafından açılan kapatma davasında iddianamenin kabulüne karar verdi. Bu karar Türkiye’ye ve demokrasiyle ‘yargı darbesi’ olarak değerlendirildi” spotunu kullandı.

Star : “Bugün 1 Nisan”
Haberi sürmanşetten veren Gazete, “Bugün 1 Nisan” başlığını kullandı. Anayasa Mahkemesi üyeleri ve Başbakan Erdoğan’ın fotoğraflarına yer veren Gazete, “Ama bunlar şaka değil. Milli gelirin 10 bin dolara çıktığı gün AK Parti’ye kapatma davası kabul edildi. Anayasa hükmüne rağmen Cumhurbaşkanı da yargılanacak” alt başlığını kullandı.

Bugün : “Ya vicdanlar”
Bugün gazetesi de “Ya vicdanlar” başlığını kullandı. Gazete, “Anayasa Mahkemesi, AK Parti hakkındaki kapatma davasını kabul etti. Böylece, daha 8 ay önce milletten 16 milyon oy alan parti hakkında dava süreci başladı” alt başlığını kullandı. Gazete, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de, bu kararla yargılanan ilk Cumhurbaşkanı olacağını belirtti.

Yeniçağ : “İstikamet mahkeme”
Yeniçağ Gazetesi ise haberi sürmanşetine taşıdı. “İstikamet Mahkeme” başlığını kullana Gazete, “Anayasa Mahkemesi, AKP’nin kapatılması hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sunulan iddianameyi ‘oybirliğiyle’ kabul etti. Abdullah Gül yönünden kabulü ise, ‘oy çokluğuyla’ sağlandı. Haşim Kılıç, Sacit Adalı, Serdar Özgüldür ve Serruh Kaleli karşı oy verdi” spotunu kullandı.

Sözcü : “Hesap zamanı”
Gazete, haberi “Hesap Zamanı” manşetiyle birinci sayfasından duyururken, “Başsavcı Yalçınkaya’nın ‘laikliği yıkacaklar’ diyerek kapatma davası açtığı AKP için yargı süreci başladı. Teker teker hesap verecekler” spotunu kullandı. Gazete ayrıca Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın yan yana gösteren fotoğrafına yer verdi.

Takvim : “1 Nisan şakası”
Haberi, “1 Nisan Şakası” manşetiyle duyuran Gazete, “Demokrasinin utanç günü. Anayasa Mahkemesi, yüzde 47 ile iktidara gelen AK Parti’nin kapatılması davasını kabul etti” spotuna yer verdi. Gazete, haberinde Başbakan Erdoğan’ın fotoğrafına da yer verdi.

Tercüman : “Düğmeye bastılar”
Gazete haberi sürmanşetine taşıdı. “Düğmeye bastılar” başlığını kullana Gazete, “Ülkenin bir numaralı gündemini oluşturan AKP’nin kapatma davası kabul edildi. Üyeler arasında Gül çatlağı oldu, iddianame savunma için AKP’ye gönderildi” alt başlığını kullandı.

Evrensel: “Kapatmaya bir adım”
Günlük Evrensel Gazetesi de haberi, manşetten verdi. “Kapatmaya bir adım” başlığını kullanan Gazete, haberinde “Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın AKP’nin kapatılması talebiyle sunduğu iddianameyi oybirliğiyle kabul etti” spotunu kullandı.

Güneş: “AKP’nin işi zor”
Gazete, haberi “AKP’nin işi zor” manşetiyle duyurdu. Davanın oybirliğiyle kabul edildiğini hatırlatan Gazete, “Anayasa Mahkemesi, kapatma iddianamesinde bir eksiklik bulmadı. AKP’nin Anayasa’yı değiştirme formülü için, ‘138. madde’ engeli çıktı” spotunu kullandı.

Birgün : “Bu işi yapacak hak diye bir şey var”
Birgün Gazetesi de haberi manşetinden duyurdu. Kararı eleştiren Gazete, “Bu işi yapacak halk diye bir şey var” manşeti kullandı. Gazete, “Anayasa Mahkemesi, AKP’ye kapatma davası iddianamesini kabul etti. AKP’yi kapatma yerine durdurmaya kararlı emekçiler ise bugün yine eylemde” spotuyla çıktı.

Referans: “Keşke bunlar da 1 Nisan şakası olsaydı”
Referans Gazetesi, “Keşke Bunlar da 1 Nisan Şakası Olsaydı” başlığı ile duyurduğu haberinde, şu spotu kullandı : “AKP davası Türkiye’yi yoracak”

Dünya: “İddianame kabul edildi”
Dünya Gazetesi, manşetinden üç sütunda yer verdiği haberde, “AKP’ye dava oy birliği ile başlıyor” ifadesini kullandı.

Yorum yazın