Medya

Yurttaş gazeteciliği için mobil uygulama geliyor

Yazan: Esen Demir
Esen Demir

140journos'un Mobil Uygulaması Atölye Çalışması Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Projenin Şubat 2013‘te uygulamaya geçirileceği duyuruldu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Yurttaş Gazeteciliği Sertifika Programı kapanış etkinliği 26 Ocak'ta cumartesi Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Türkiye'de alternatif medya atmosferini tartışmak üzere biraraya gelen katılımcılar, 140journos'un “Yurttaş Haberciliği Mobil Uygulaması Eğitim Programı”nın sonuncusunu  gerçekleştirdi. Farklı üniversitelerden bir araya gelen Engin Önder, Cem Aydoğdu ve Safa Soydan önderliğiyle ortaya çıkan 140journos oluşumu Şubat 2013'te yurttaş gazeteciliği alanında yeni bir mobil uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor.  

Birçok gazeteci, akademisyen ve aktivist tarafından Türkiye'nin örnek vatandaş haberciliği girişimi olarak gösterilen 140journos hareketi üyeleri, 8 haftalık bir ders programıyla hızlı bir yol katederek uygulama alanını belirlediklerini, aktif haberciliğe geçecekleri duyurusunu yaptı. Mobil uygulamayla ilgili sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve konuya eğilen ilgili vatandaşların katılımıyla gerçekleşen program, Bilgi üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Erkan Saka’nın sözleriyle başladı. Erkan Saka “Akıllı telefonlar sayesinde çalışmanın uygulama alanı belirlendi. Bir beyin fırtınası niteliği taşıyan bu uygulama artık yönünü belirledi, bize de destek olmak kalıyor “ dedi.

140journos hareketi
140journos kendini “Geleneksel medyanın filtreli habercilik anlayışına tepki olarak özgür haberciliği savunan bağımsız bir karşı medya hareketi” olarak tanımlıyor. 19 Ocak 2012 tarihinde Twitter merkezli olarak yayın hayatına başlayan 140journos, 6 ay boyunca ana akım medyanın bulunmadığı veya yeterince işlemediği olaylardan takipçilerine hızlı ve tarafsız haber içeriği sundu. Türkiye’de pek çok akademisyen, aktivist ve sanatçı tarafından Türkiye’nin örnek vatandaş haberciliği pratiği olarak gösterildi.

Yurttaş gazeteciliği kavramının çıkış noktasının Uludere’de yaşanan olay olduğunu söyleyen 140journos grubu, ana akım medyada ve gazetelerde bu olayın duyurusunun yapılmaması üzerine bu adaletsizliğe karşı harekete geçmeye karar verdiklerini vurguluyor. 140journos hareketi olarak “haberi 140 karaktere sığdırmayı” hedeflediklerini, sınırlarını bu şekilde belirlediklerini söylüyorlar.  

Mobil uygulamanın geliştirilme sürecinde işbirliği yapılan Change.Org, Agence LeJournal, Korsan Partisi Hareketi, Hackerspace gibi sivil toplum hareketlerinin yanı sıra Kadir Has Üniversitesi'nden İsmail Hakkı Polat, Bilgi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr Itır Erhart gibi isimler değerlendirme için atölyede biraraya geldi. Kadir Has Üniversitesi'nden İsmail Hakkı Polat 140 journos deneyiminin daha başında bulunulduğunu belirterek, “21'inci yüzyıla baktığımızda gazetecilik üzerindeki kısıtlamaların asıl nedeni siyasi ve ticari kaygılardır. Gazeteler her zaman  bir sayfayı pazarlamayla yetiniyor oysa en önemli özellik kişileştirmedir bu haberin daha katılımcı olmasını sağlıyor. Türkiye’yi yeni bir yayıncılık bekliyor. 140journos'un habere yeni açılımlar katacağından umutluyuz.” dedi. Bilgi Üniversitesi'nden Itır Erhart ise uygulamanın “Haberciliğin akademik yönünü güçlendiren bir çalışma” olduğuunu belirterek, bütün iletişim fakültesi öğrencilerinin bu uygulamadan faydalanması gerektiğini ifade etti.

Programın son etabında 140journos projesinin gelir modeli uygulamasına da değinen grup, kitle fonlaması yanında sivil toplum kuruluşlarından destek gördüklerini, ayrıca kendi imkanlarını da kullandıklarını anlattı. Uygulamanın fonksiyonları üzerinden yapılan beyin fırtınası sonucunda çıkan kolektif kararların yazılı ve görüntülü olarak kayıt altına alındığı etkinlik 4 saat sürdü.

Yorum yazın