Genel

Başbakan’a seslendi mahkeme uyandı

Yazan: Özge Erel

Yargıtay Genel Ceza Kurulu, internette yayınlanan bir şarkısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Pit10 lakaplı rapçi Server Uraz’ın “hakaret suçu” işlediğine karar verdi. Uraz’ın dava konusu şarkı sözlerinde eleştiri ve tenkit sınırlarının aşıldığı ve kişisel değer yargılarında bulunularak hakaret içerikli olduğu belirtildi. Bu gelişmeden sonra davanın görüldüğü ve beraat kararı verilmesi üzerine bozulan dosya yeniden Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderilerek Uraz’ın cezası kesinleşecek.

“Tayyip uyan? Ülke elden gidiyor…”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisi AKP’nin 11 Şubat 2006’da Mersin’de düzenlediği miting sırasında, “Anamızı ağlattın” diyerek kendisini eleştiren çiftçi Kemal Öncel’e, “Terbiyesizlik yapma lan. Ananı da al git!” demişti. Erdoğan bir çok kesim tarafından eleştirilirken Pit10 olarak bilinen Server Uraz da bu olayı eleştiren “Ses çıkarma” isimli bir rap şarkısı besteledi. İçinde Başbakan Erdoğan kastedilerek, “Tayyip uyan? Ülke elden gidiyor lan” şeklinde sözlerin geçtiği şarkı Uraz’ın hayranları tarafından fotoğraflardan oluşan bir klip halinde youtube paylaşım sitesine konuldu. Şarkının internet üzerinden yaygınlaşmasıyla Başbakan Erdoğan’ın avukatları Uraz hakkında hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunu değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Uraz’a Başbakana hakaret ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Önce beraat

Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, “Şarkının Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da meydana gelen ve PKK tarafından gerçekleştirilen eylemlerde hayatını kaybeden şehitler ve gazi olan askerler için duyulan üzüntünün ülkedeki yürütme organının başı olan Başbakan’a karşı olan tepkiyi ortaya koymak ve duyarlılığa davet etmek amacını taşıdığı, hakaret içerir sözlerin doğrudan Başbakana yönelik olmadığının açıkça belli olduğu” gerekçesiyle Uraz hakkında beraat kararı verdi.
Bunun üzerine, Başbakan Erdoğan’ın avukatları kararı temyiz ederek Yargıtay’a başvurdu. Dün (27 Ekim 2009) dosyayı ele alan Yargıtay 4. Ceza Dairesi şarkının sözlerinin hakaret içerdiği gerekçesiyle yerel mahkemenin verdiği beraat kararını bozdu. Bozma kararında, şarkıda Erdoğan kastedilerek, “Tayyip uyan! Ülke elden gidiyor lan” diye hitap edilip bu nakaratın defalarca tekrarlanmasının, eleştiri ve sitem sınırlarını aşan, küçültücü değer yargıları içerdiği ifade edildi.

Başsavcılık ve mahkeme çelişti

Usulen karar itiraz hakkı bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da Uraz’ın beraat etmesi gerektiğine hükmederek Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin verdiği bozma kararının kaldırılmasını istedi. Başsavcılığın itirazında, Server Uraz’ın “Ses çıkarma” isimli şarkısının müzik terimleri sözlüğüne göre “rap” adı altında adlandırıldığı belirtilerek, “Bu tür müziğin belli ölçülerde abartmayı, hatta kışkırtmaya başvurmayı da içerdiğinin kabul edilmesi gerektiğinin” altı çizildi. Uraz’ın şarkının nakarat kısmında kullandığı “lan” kelimesinin de yaptığı müziğin niteliğinde kullanıp kimseyi hedef almaya yönelik olmadığı belirtilen kararda Başsavcılık, Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin yerel mahkemenin beraat kararını bozmasını yasalara aykırı olarak niteledi.

Yargıtay’ın “Rap Müzik” tanımı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kararında rapin uzun bir tanımı da yapıldı. Rap müziğin köklerinin, Gangsta rap adıyla 1970’lerin getto Amerika’sına dayandığı anlatılan kararda, “Amerika’nın bazı varoş eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini ıslah amaçla buldukları Hiphop kültürünün müzik koludur. Rap’in ‘Rhytm and Poem (Ritim ve şiir ya da Ritmik Şiir) veya Rytmic American Poetry (Ritmik Amerikan Şiiri)’ sözcüklerinin kısaltması olduğu bilinir. Rap kısaltma olmadan kelime anlamı olarak ağır sözlü eleştiri demektir. Rap, müziğin temposuna uyarlanarak söylenen sözlerdir. Rap hızlı söylenen bir müzik türüdür. Rap’ı ‘ritmik şiir’ olarak açıklamak mümkündür. Müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek MC’lik olarak adlandırılır. Rapte şiirin ölçüsü ritme dayalıdır. Aliterasyon, asonans, kinaye, mecaz, benzetme ve diğer söz sanatlarını görmek mümkündür. Seciyelere yer verilir ve genellikle yarım uyak kullanılır. İlk ortaya çıktığında ele alman konular eğlence ve aşk iken yıllar sonra bazı Afro-Amerikan ozanların etkisiyle ‘Politik Rap’ ortaya çıkıp ırkçılığa, faşizme, emperyalizme karşı sözler içeren sosyo-politik eleştirilere yer verilmiştir. Battle Rap, rap müziğinin bir alt koludur. İsim vererek ya da üstü kapalı biri ya da birileri sözlerde iğnelenir… Altyapılar genellikle sert olur ve iğneleme yapıldığı için sert sözler kullanılır. Ülkemizde en çok örneğine rastlayabileceğimiz rap türüdür” denildi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu noktayı koydu

Yargıtay 4. Ceza Dairesi ile Yargıtay Başsavcılığı arasındaki çelişki üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun önüne geldi. Kurul, davaya konu olan “Ses Çıkarma” isimli parçayı da dinleyerek Yargıtay Başsavcılığı’nın yaptığı itirazı 3’e karşı 20 oyla reddederek Uraz’a ceza verilmesi gerektiğine hükmetti. Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun bu kararıyla Uraz’a ceza verilmesi de kesinleşti. Dosya tekrar Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderilerek Uraz’a verilecek cezayla karar bağlanmış olacak.

Yorum yazın