Gündem

Roth, Şık ve Şener ile görüştürülmedi

Yazan: Ekin Karaca
Gökhan Tan

Avrupa Birliği Yeşiller Grubu ve Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’un tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’i ziyaret etmesine izin verilmedi. Roth, “Dostuna böyle davranan düşmanına nasıl davranıyor acaba?” dedi. /Bianet Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteciler Nedim Şener ile Ahmet Şık‘ı ziyaret etmek amacıyla Silivri Cezaevi‘ne gelen Avrupa Birliği Yeşiller Grubu ve Alman Yeşiller […]

Avrupa Birliği Yeşiller Grubu ve Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’un tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’i ziyaret etmesine izin verilmedi. Roth, “Dostuna böyle davranan düşmanına nasıl davranıyor acaba?” dedi.

/Bianet

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteciler Nedim Şener ile Ahmet Şık‘ı ziyaret etmek amacıyla Silivri Cezaevi‘ne gelen Avrupa Birliği Yeşiller Grubu ve Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth‘un ziyaretine izin verilmedi.

Roth, ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, Şık ve Şener’i ziyaret ederek, onlara “sizin gibi gazetecileri unutmayacağız” mesajı vermek istediğini söyledi.

“Ziyaret için Alman Büyükelçiliği ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Maalesef şu ana kadar net bir cevap çıkmadı. Türkiye’de pek çok gazeteci cezaevinde bulunuyor, Şık ve Şener benim için örnektir; onları diğer gazeteciler adına da ziyaret etmek istiyorum.Türkiye’de gazetecilerin işlerini yaptıkları için tutuklu olmaları demokrasi için bir risk faktörüdür. Ben Türkiye dostuyum. Umarım ziyaret edebilirim.”

“Önce görüşün dediler, sonra hayır”

Ziyaret için içeri giren Roth, bir saat sonra çıkarak içeride gördüğü muameleden dolayı çok öfkeli olduğunu ve Şık ve Şener ile görüşemediğini söyledi.

“70’den fazla gazetecinin tutuklu olduğu bir ülkede sorun vardır; bana gösterilen muamele yüzünden de öfkeliyim. 22 Temmuz’da Adalet Bakanlığı’na gönderdiğim resmi başvuru vardı. Alman Konsolosluğu ve Büyükelçilik defalarca devreye girdi.

İçeri girdikten yarım saat sonra Dışişleri’nden ve Adalet Bakanlığı’ndan izin çıktı dendi. Yarım saat sonra ise iznin yazılı ulaşması lazım dendi. Ama yine de görüşebileceğimizi söylediler, bizi sanki suçluymuşuzcasına ciddi bir kontrole soktular. Ardından da savcı ziyaret edemeyeceğimizi söyledi. Yönetmeliğe göre 10 gün önce müracat edilmesi gerekiyormuş, ne kadar aptalca bir şey. Bana bunu söyleselerdi o bir hafta sonra gelirdim”

“Neden bir gazetecinin tutukluluk sebebini kendinden dinleyemiyorum”

Almanya’ya dönünce Adalet Bakanlığı ve Başbakan’a resmi bir yazı yazacağını söyleyen Roth, “İfade ve basın özgürlüğü olmadan demokrasi yaşayamaz” dedi.

“Başbakan’a şunları soracağım: Siz neden korkuyorsunuz? Neden karanlığı aydınlatmaya çalışa bir gazeteci ile görüşemiyorum? Neden tutuklanan bir gazetecinin yaşadıklarını kendisinden duyamıyorum? Neden beş aydır tecritteler diye kendilerine soramıyorum? Neden son 20 yıldır derin faaliyetlere karşı gazetecilik görevi yapan Şık ve Şener Ergenekon tutuklusu diye kendilerine soramıyorum?”

Ve başbakana demek istiyorum ki, yaşamak için emek ve su lazım; demokrasinin yaşaması için de basın ve ifade özgürlüğü gerekir, yoksa demokrasi yaşayamaz. Ben size söz veriyorum Şık ve Şener’in hür şekilde gazetecilik yapabilmeleri için mücadeleye devam edeceğim. Ekim’de tekrar geleceğim; umarım o zaman Şık ve Şener hür olarak görevlerini başında olurlar. Ben Türkiye dostuyum, dostuna böyle davranan Türkiye, düşmanlarına nasıl davranıyordur acaba?. Ben bundan sonra Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğini nasıl savunabilirim?”

Roth, bugün önce Agosgazetesini ziyaret edecek, ardından Hilton Oteli’nde saat 15:00’te bir basın açıklaması yapacak.

Yorum yazın