Sanat Söyleşi Yaşam

Dört yıllık ömrüne dört sergi sığdırdı

Yazan: Dilara Yılmaz

Ressam Asil Aksoy, henüz dört yaşında. İlk sergisini ikinci yaşının sonlarında açtı. Sanat yolculuğu Hollanda Amsterdam’a kadar uzandı. Kendisi dünyada bilinen en küçük yaşta profesyonel resim sergisi açan erkek çocuğu.

Asil Aksoy, henüz iki yaşındayken annesinin makyaj fırçalarıyla başladığı resim yolculuğunda büyük başarılar elde etti. Kısa sürede hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda tanındı. Onun doğal yeteneği, önemli ressamları dahi şaşırtıyor. Asil’in dünyasını annesi Nazife Aksoy’dan dinledik:

Sizin, eşinizin veya ailenizden birilerinin resme ilgisi var mıydı?

– Eşim de ben de oyuncuyuz ve eğitimimizi konservatuvarda oyunculuk üzerine yaptık. Sanatın tüm dalları birbiriyle ilişkili. O yüzden resme ilgi duymamız da kaçınılmaz. Aile olarak resimlerle aramız iyidir. Sergiler gezer, resimleri inceler, ressamlarla bolca sohbet ederiz.

 Asil henüz dört yaşında. Yaşıtlarının elinde tabletler varken onun boyalarla profesyonel bir ilişkisi var. Nasıl fark ettiniz resme olan ilgisini?

– Henüz iki yaşındayken resim yapmaya başladı. Benim makyaj fırçalarımı alıp kaçardı, onlarla her tarafı boyardı. Fırçalara olan ilgisini görünce boyaları önüne döktüm.

İlk çizimi neydi?

– Pandemi döneminde hobi olarak kullanmak üzere aldığım yağlıboyalarım vardı. Asil’e onları verdim, bakalım ilgi duyacak mı diye. Ortaya şahane şeyler çıktı. Bunun üzerine hemen akrilik boyalar aldım. İlk yaptığı resim, makyaj fırçasıyla karton üzerine yağlıboya oldu.

Şimdiye kadar kaç sergisi oldu? Sergiler sonrası nasıl tepkiler aldı?

– Asil’in iki yaşında yapmaya başladığı resimleriyle, üç yaşına girerken ilk sergisi açıldı. 17 mart 2023’te Selahattin Kara Art sergisi, ardından Amsterdam sergisi,  Haziran 2023’te Artizan Galeri ile Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen sergi,  2024 Uluslararası Çocuk ve Gençlik Bienali sergileri geldi. Çok önemli ressamlardan, sanat severlerden çok güzel yorumlar aldık. Bu kadar küçük yaşta, boyundan büyük ebatlarda ve hiç bir akademik bilgiye sahip olmadan iç güdüyle bu kadar doğru (resim analizi olarak) şekilde boyaları kullanıyor olması takdir gördü. Gerek yurtdışı gerekse yurtiçinden teklifler aldı.

Çocuğun yaşı bu kadar küçük olunca ebeveynleri çok dikkate almayabilir, alelade bir çizim yapıyor diye takip etmeyebilir. Resme ilgisi olan bir çocuğun yeteneğini geliştirmek için ne yapmak gerek? Siz ailelere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Sadece resim değil, her konuda çocuğu iyi gözlemleyip onunla oynamakla başlıyor bence. Öncelikle kendini ifade etme biçimi olarak ele almak lazım bu durumu. Henüz yeni konuşan, kendini ifade etmeye çalışan, hayalgücü ve doğallığı yüksek olan çocuklarımızı özgür bırakıp, onun hoşuna giden her türlü aktivitede yanında olmak değerli. Bu eğer resimse, hoşuna giden şeyi istediği her anda yapabilmesi sağlanmalı. Hiç ummadığınız bir anda ben resim yapmak istiyorum dediğinde hayır demeden uygun ortamı sağlamak çok önemli. Gerisi çocukların hayal dünyasına kalıyor. Örneğin Asil resim yaparken asla müdahale ettirmiyor. Resmin ne zaman bittiğine kendi karar veriyor. Hangi fırça, hangi boya kullanacak hepsini kendi söylüyor. İki yaşında boyaları sıkacak kadar gücü olmadığı için bana bunu sık diye gösteriyordu. Dans ederek dilediği gibi özgür çalışıyor. Artık güçlendi boyaları sıkmak için bana ihtiyacı kalmadı ama temizlik işi bende:)  Çocuklarımız resim yaparken ister istemez ortalık dağılıyor ya da kirleniyor. Çok yorgun da olsanız onun için tam enerji iş başına geçiyorsunuz. Evin kirlenmesi  sizin için de bir eğlenceye dönüştüğünde, çocuklarımız hem eğleniyor, hem de şahane şeyler ortaya çıkabiliyor. Tabii her çocuk kendi içinde özel ve hepsinin farklı yetenekleri var. Önemli olan onlarla eğlenerek birlikte vakit geçirmek.

Guinness Rekorlar Kitabı’na en küçük ressam unvanı ile girmesi bekleniyordu. Kitapta onu görebilecek miyiz?

Kendisi dünyada bilinen en küçük yaşta profesyonel resim sergisi açan erkek çocuğu.

Yorum yazın