Hayvan hakları santralistanbul Yaşam

Kedi Osman’ı takdimimizdir

Yazan: Cemal Ata Öztürk

Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, bölgede bulunan birçok sokak hayvanının yaşam alanı. Burası, her gün kapılarını açtığı insanlarla birlikte bir yuva sunduğu kedi ve köpeklerle de bir bütün. Osman da kampüsü evi bilenlerden. O, yaklaşık 12-13 yaşlarında, epey uzun tüylü, iri bir kedi. Tüyleri uzun olduğu için kampüste ilk görüldüğünde erkek mi dişi mi olduğuna dair ufak tartışmalara sebep olmuş. Oyuncu ve zaman zaman hırçın davranışları nedeniyle epey ünlü. Biz de şöhretinin ve geçmişinin peşine düştük.

Osman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi (L2) Binasında, yaş mama beklerken

İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Güventürk Görgülü, Klinik Psikoloji Programı İdari Asistanı Esra Akça ve Uluslararası Öğrenci İlişkileri Uzmanı Aysu Kayıkcı, Osman’ı en eski tanıyanlardan. Anlattıklarına göre Osman kampüste ilk kez 2017 yılında görülmüş. Geldiğinde çok zayıf ve hastayken, okulda gördüğü ilgi ve sevgi ile iyileşmiş. Şimdiki iri ve kuvvetli formuna ulaşması ise kısırlaştırılması ile olmuş.

FİP’li ve dolar zengini  

Güventürk Görgülü’den öğreniyoruz ki, Osman hakkında “dolar zengini” olduğuna dair söylentiler var: “Osman ‘FiP’ hastası. Zaman zaman bağışıklığı düşüp tekrar tedavi ediliyor. Herkes Osman’ı tanıyıp, hasta olduğunu bildiği için bakınca iyi olup olmadığını anlayabiliyor. Böylece tedavisi gecikmemiş oluyor.”

Peki kedilere özgü bir enfeksiyon hastalığı olan FİP ile dolar arasında nasıl bir bağ var?

Osman’ın FİP olduğu anlaşılınca, ilk tedavisi için toplanan para dolara çevrilmiş. Dolar değer kazanınca, tedavi harcamalarından bayağı para artmış.  Artan para da okuldaki diğer hasta kediler için kullanılmış. Nitekim Kedi Osman, okuldaki diğer kedilerin de hamisi sayılabilir.

Şu anda kampüsteki sekizinci yılını geçiren Osman, bu aralar oldukça huzurlu ve özgür görünüyor. Kendisi genellikle E4 binası ve çevresinde veya okulun psikolojik danışmanlık bölümü civarında takılıyor. Onu E4 binasındaki koltuklarda tembellik ederken ya da çevredeki insanlarla veya diğer hayvanlarla sosyalleşirken görmeniz mümkün. Ama tüm kampüs ondan soruluyor gibi, istediği binada istediği odaya keyfine göre girip çıkıp, zaman geçirebiliyor. 

Osman’la ilgili Instagram paylaşımlarından biri…

Yaş mama önemli!

Osman kampüsün krokisine oldukça hakim. Kimi nerede bulacağını, nerede hangi mamayı yiyebileceğini biliyor. Esra Akça, Osman’ı “Yaş mama sevdalısıdır. Günde üç kez farklı mama için bize (L2) uğrar. Her yerde kuru mama yiyen Osman, bizde asla kuru mama yemez. Yaş mama vermezsek  doğrudan bacağınızdan ısırır” diye tanıtıyor.

Osman’ın bir diğer uğrak yeri, Aysu Kayıkcı’nın ofisinin de bulunduğu Küresel Yetenek Yönetimi binası. Kayıkcı Osman’ı şu cümlelerle anlattı: “Son bir senedir mama seçmeye başladı. Eskiden kuru mama verirdik, şimdi yemiyor. Yüzüne bile bakmıyor. ‘Yaş mama yoksa ben de yokum’ der gibi.”

Siz de kampüste Osman’a rastlarsanız ve yanınızda yaş mama yoksa hiç yaklaşmayın daha iyi.

Yorum yazın