Moda Sanat santralistanbul

Modern maskülen tasarımlar

Yazan: Dilara Yılmaz - Ece Altıkulaç

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nden 23 öğrencinin yer aldığı  FBA 352 Sergisi, moda dünyasında modern maskülenliğin yeni temalarını keşfe çıkıyor. Öğrencilerin özgün tasarım dillerini yansıtan projeler, daha kapsayıcı ve duygusal bir erkek kimliği portresi sunuyor. santralistanbul Kampüsü, Enerji Müzesi’ndeki sergiyi gidip görmek isteyenler için son üç gün, 14 Haziran 2024’te sona erecek.

Bilgi’nin yaratıcı genç tasarımcıları tarafından hazırlanan bu sergideki tasarımlar, toplumsal cinsiyet normlarını sorgulayan ve yeniden tanımlayan bir anlayışla dikkat çekiyor. Moda alanında değişen dinamiklere ışık tutarken, geleceğin erkek giyim trendlerine dair önemli ipuçları sunuyor. Modern maskülenliğin çok yönlü ve duygusal boyutlarını keşfetmek isteyen herkes için kaçırılmayacak bir fırsat. 

Proje, 2024-25 erkek giyim tema ve renk trendlerini temel alıyor. Erkek modasının kendine özgü kimlik kazandığı bir dönemde, sergi, erkek ve kadın giyim sektörlerinin iç içe geçişine dikkat çekiyor. Podyumlarda cinsiyetsiz modanın yeniden canlanışına tanık olurken, ünlülerin kadın giyimi ile anılan parçaları giymesi androjen modanın yeniden doğuşunu simgeliyor.

Sergide tasarımları bulunan üç öğrenci ile konuştuk. İlhamlarını, tasarımlarına yön veren duyguları anlattılar:

Eylül Gözen / Chutzpah

İnsani duygulardan yoksun biri nasıl giyinirdi?

Dışarıdan baktığımızda kibirli ve yaklaşılamaz gördüğümüz kişinin içerisinde nelere kurban gittiğini anlayamadığımız, kendi düşündüklerimizi ona uyarladığımız sorgulanamaz kılan o kişi… İnsani duygulardan yoksun bir karakter nasıl giyinirdi? Duygusundan ziyade dış görünüşleriyle bize bunu aktarabilir miydi? Bana kalırsa küstahlık, kendimize ördüğümüz bir kalkan sadece. O kalkan niteliğinde tasarım acısından dışavurum sağlamayı amaçlıyorum koleksiyonumda.”

Alaa Abdulsalam Abdulrab Al-Salafi  / Çöl Masalları

İlhamı kendi kültürümden aldım

Tasarımlarımda Arap çölünün mistik gecelerinden ilham aldım. Tasarımlarımda her zaman kendi kültürüme, geleneklerime ve geçmişime atıfta bulunmaya çalışıyorum. İlhamımı kendi kültürümden alıyorum ve bu ilhamı tasarımlarımla buluşturmayı seviyorum. Mesela başörtüsü. Başörtüleri hem çöl sıcağında güneşten korunmak için kullanılıyor hem de Müslümanlığın bir temsili olarak sayılabilir. Ürettiğim tüm tasarımlar giyilebilir ve günlük kullanım için uygun.”

Samet Topuz / S’elf-Rush

Tasarımların sessizliği

“Aceleci ve hızlı akan şehrin aksine yalınlıktan yana olan bu koleksiyon, sessiz moda trendinden ilham alıyor. Bugüne kadar çalıştığım koleksiyonların ortak konsepti olan tezatı ortaya çıkarma fikri S’elf-Rush için de geçerli. Kıyafetin zamansızlığı ve işlevselliği öne çıkıyor. O sade ama şık mini siyah elbiseyi, kaliteli denim pantolonu bulmak gibi, zamansız parçaya ulaşma fikrini hedefliyor. Hep aranılan ve sessiz modanın da konularından biri olan çabasız gözükmek ama kaliteli bir moda deneyimi sunmak koleksiyonun diğer bir noktası. Bu yüzden spor ve gündelik giyim dokunuşları daha şık siluetlerle birleşiyor. S’elf-rush koleksiyonunda birçok detayı ilk görüşte yakalamak oldukça zor, tasarımların sessizliği dikkat çeken ilk nokta, sonra aksesuarlar ve en son detaylar geliyor.

 

Yorum yazın