Gündem

Kelepçeli gazeteciler yürüyecek

Yazan: HaberVs

“Tasmalı değil kelepçeliyiz” diyen Dışarıdaki Gazeteciler, KCK davasında tutuklu meslektaşları için 8 Haziran Cuma saat 19:00'da Taksim'de eylemde

Dışarıdaki Gazeteciler, KCK operasyonlarında tutuklanan ve 5 aydır hapiste olan meslektaşları  için eylemde.

KCK, Devrimci Karargah, OdaTv gibi davalar nedeniyle tutuklu bulunan gazetecilerle dayanışma için oluşturulan Dışarıdaki Gazeteciler inisiyatifi, 8 Haziran Cuma saat 19:00'da Taksim Meydanı'nda buluşarak tutuklu gazetecilerin fotoğraflarıyla Galatasaray'a kadar yürüyeceğini açıkladı.

Yayınladığı çağrı metninde “Onlar içeride de susmayacaklarını kanıtladı, biz de Dışarıdaki Gazeteciler olarak hem onların yanında olduğumuzu hem de bizi susturamayacaklarını bir kez daha söylemek için meydana çıkıyoruz” diyen inisiyatif, çağrısını “Adaletsizliğin ve bu dönemde yaşananların tümünün tanığıyım diyenleri, susmayacaklarını haykırmak için yanımızda olmaya çağırıyoruz” sözleriyle bitiriyor.

Gazetecileri karalayarak gerçeğin üstünü örtme çabasında olanlara “Tasmalı değil kelepçeliyiz” diye cevap veren gazetecilerin çağrı metni şöyle:

Pozantı Cezaevi’ni,
Roboski katliamını,
Kimyasal silahları,
Faili meçhulleri,
Gözaltında kaybedilenleri,
“İntihar etti” denilen askerleri yazdıkları için,
24 Aralık 2011’de 36 gazeteci tutuklandı.
Haklarında 800 sayfa iddianame yazıldı.
Ve bir kez daha gördük ki “suçları” büyük: Sayfalarca haber yaparak, toplumdan gizlenmeye çalışılan gerçekleri duyurmak, tarihe not düşmek…

Aynı “suçu” işleyenleri geçmişte öldürerek, şimdi hapse atarak susturmayı deniyorlar.
Geçmişte başaramadılar, bu kez de başaramıyorlar.

KCK adı altında yapılan operasyonda tutuklanan ve 5 aydır hapiste olan meslektaşlarımız, artık “içeriden” bildiriyor, parmaklıkların ardında olanları anlatıyorlar.
Onlar içeride de susmayacaklarını kanıtladı, biz de Dışarıdaki Gazeteciler olarak hem onların yanında olduğumuzu hem de bizi susturamayacaklarını bir kez daha söylemek için meydana çıkıyoruz.

KCK, Odatv, Devrimci Karargah ya da adı ne olursa olsun, aslında aynı “operasyonla”;
Değil 100, 1000 gazeteci de hapse atılsa gerçeklerin saklanamayacağını söyleyeceğiz bir kez daha.

Gazetecileri karalayarak, aslında gerçeğin üstünü örtme çabasında olanlara;
“Tasmalı değil kelepçeliyiz” diyeceğiz.

8 Haziran Cuma akşamı saat 19:00’da Taksim Meydanı'nda buluşup, içerideki gazetecilerin fotoğraflarıyla birlikte Galatasaray meydanına yürüyoruz.
“Adaletsizliğin ve bu dönemde yaşananların tümünün tanığıyım” diyenleri, susmayacaklarını haykırmak için yanımızda olmaya çağırıyoruz.

Dışarıdaki Gazeteciler

Yorum yazın