Spor

İzmir Hipodromu 'katil viraj' nedeniyle mi kapandı?

Yazan: Mahmut Altunel

İzmir Şirinyer Hipodromu, bakım gerekçesiyle 2015 at yarışı takviminden çıkarıldı. Bu kararın nedeni yarış camiasında “katil viraj” diye anılan, pistin son virajı mı?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıkladığı 2015 Yarış Yılı Takvimi’nde, İzmir Şirinyer Hipodromu’na “zorunlu çalışmalar” gerekçesiyle  yer verilmemesi akla son zamanlarda bu pistte yaşanan kazaları getiriyor. İstanbul’un ardından at yarışçılığının ikinci merkezi sayılan İzmir’in takvim dışında kalmasının nedeni yarışseverlerin “katil viraj” diye andığı, pistin son virajı mı?

Şirinyer Hipodromu’ndaki yılın ilk kazası 24 Nisan’da yaşanmış, Jokey Sadettin Boyraz’la koşan safkan Raptor Force son viraja girerken ayağı kayarak devrilmiş, arkadan gelen dört at da bu ata takılıp düşmüştü. Boyraz’ın kalçası ve üç kaburga kemiği kırılırken, ayağı kırılan  Raptor Force iğneyle uyutulmuştu. Jokey Boyraz daha sonra yaptığı açıklamada “Hem çim pist hem kum pist koşulamaz durumda” demişti.

13 Ekim’deki yarışlarda önce Oval Pearl ve Royal Cat, daha sonra da Kaşıbeyaz adlı safkan çim pistin son virajında devrilmişti. Sakatlıkları ciddi olan Oval Pearl ve Kaşıbeyaz uyutulmak zorunda kalınmıştı. Aynı hafta 16 Ekim'de üç İngiliz atının daha devrilmesiyle tüm camia ayaklanmış ve Türkiye Jokey Kulübü'nü (TJK) İzmir Şirinyer Hipodromu’nu şikayet yağmuruna tutmuştu. Kazaların yaşandığı son viraj için camiada “katil viraj” göndermesi yapılmaya başlamıştı.

Bakım, çare olmadı

İzmir Şirinyer Hipodromu Teknik Hizmet Şefi Burhan Eser'in HaberVs'ye verdiği bilgiye göre yağmur birikintileri nedeniyle çimde kayma yaşanıyordu. Bu sorunu özellikle virajı dıştan alan atlar yaşıyordu. Ekim ayındaki kazalardan sonra bir süre pist bir süre kapatıldı. Çim pist daraltıp, kaygan bölümde çalışma yapıldı ve kısa süre sonra tekrar açıldı.

Ancak kazalar kesilmedi: 8 Aralık’ta  Sondem isimli safkanla koşan Jokey Mustafa Çiçek ve My Lal isimli safkana binen Yücel Çılgın, bindikleri safkanlarla beraber koşunun son düzlüğünde yıkıldı.

Son viraj ne olacak?

HaberVs'nin ulaştığı TJK yetkilileri, Şirinyer Hipodromu'nun 2015 Yarış Yılı Takvimi’nin dışında bırakılmasını, sadece son viraja değil, pistin sentetik kum ve çimle yenilenmesi gerektiğine bağlıyor. Son virajın derinliğinin değişip, değişmeyeceği konusunda bilgilerinin olmadığını dile getiriyor.

Teknik Hizmet Şefi Burhan Eser ise son virajın yarış camiasında “katil” diye nitelendirilmesini, üst üste kazalar yaşanması nedeniyle bu virajın insanlarda yarattığı psikolojiye bağlıyor. Eser, kış koşullarında Şirinyer’de yarış yapılmayacak olmsanının kazaları engelleme yolunda önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

Eser, Haziran 2015’te başlayacak tadilat konusunda da bilgi veriyor: “Hipordom dört ay boyunca elden geçirilecek. Uzun yıllardır tadilat görmemiş olan pistin buna ihtiyacı var. Çok gelişmiş sistemler kullanılarak atlar ve jokeyler hiç zorlanmadan, hatta keyif alarak koşacak.”

“Neden sadece pist değil…”

İzmir Şirinyer Hipodromu’nda birçok ata antrenörlük yapan Atalay Durmaz ise, kazaların sadece Şirinyer Hipodromu’nun koşullarına bağlanmaması gerektiği görüşünde. Durmaz, “apranti” tabir edilen jokey adayı tecrübesiz binicilerin sayıca jokeylerden fazla olduğunu ve kendilerini ispatlamak için hataya daha yatkın olduğunu düşünüyor. Yarışa, İngiliz atlarına kıyasla daha az yatkın olan Arap atlarının yeterince eğitilmemesi ise Durmaz’a göre kazaların bir diğer nedeni.

Atalay Durmaz, yarışa katılacak atların İstanbul’da daha sıkı denetimden geçtiğini  söylerken  İzmir’de aynı titizliğin gösterilmediğini de  iddia ediyor. “İstanbul’da her yarıştan önce atlaır veteriner kontrolünden geçiyor. İzmir’de ise kontroller tam olarak yapılmıyor.  Ayağı bandajla veterinere gönderilen atlar , bandaj açılmadan kısa bir kontrolden geçirilebiliyor. Hatta sakatken bile yarışa çıkabiliyor.”

“Tabiri caizse ölüm virajı… “

24 Nisan'da yarıştığı Raptor Force isimli atla kaza geçiren, kaburgaları ve kalça kemiği kırılan  Jokey Sadettin Boyraz, kazadan dört ay sonra liderform.com.tr'den Ümit Ünsal'a Şirinyer Hipodromu'nu şöyle tarif etmişti:
“(…) İzmir pistinde sıkıntılar var. Hem çim pist hem kum pist koşulamaz durumda. İzmir gibi güzel bir şehri sahipsiz bırakmamak gerekir.İzmir’de ciddi bir potansiyel var. İzmirli yarış severler ve İzmir halkı atları, yarışları çok seviyorlar. Yağmur yağdığı zaman İzmir’de idman yapılamıyor.Kum pistin ivedi bir şekilde değişmesi gerekiyor.

“İzmir pistini biliyorsunuz, karşıda düzlük yok. Yerden dolayı yumurta gibi oval. Çim pist yapacağız diye, kum pistten de pay aldıkları için kum pist daraldı. Yer dar ol – duğu için çim pistte nasıl önlem alınabilir? Yurt dışında örnekleri var. İlla ki çim pist ya da kum pist koşulacak diye bir kaide yok. Bir hipodromun pisti tamamen kaba kum pist olur. Kum piste uyumlu atlar koşar. Bir diğer hipodromun pisti çim pist olur. Çim piste adapte olan atlar orada koşar.

“İzmir’de virajlar çok keskin. Tabiri caizse ölüm virajı gibi oldu.”

(MA/GT)

1 Yorum

  • Bence çim piti kum pistin olduğu kısma almaları gerekir çünkü dış taraf daha geniş çimin kuma oranla kaygan oluşu kum pist çim pistin yerinde olması kumun Çimden fazla kaygan olmadığından daha Güvenli olacağına inanıyorum, Çim pistin dışarda oluşu ayrıca seyir zevkinizde zenginleştırecektir

Yorum yazın