Gündem

Yansak da dokunuruz diyenler TÜYAP'taydı

Yazan: HaberVs
Gökhan Tan

Ahmet Şık'ın “000Kitap: Dokunan yanar” adıyla yayınlanan kitabına imza koyan yazarlar TÜYAP'ta basın toplantısı düzenledi

Bugün öğlen saatlerinde 125 imzayla yayınlanan ve İstanbul Tüyap Kitap Fuarı'nda okuyucuyla buluşan Ahmet Şık'ın yasaklı kitabı 000Kitap Dokunan yanar'a imza atanlar, kitabın çıkışını bir basın toplantısıyla  duyurdu.

Tüyap Kitap Fuarı'nda PEN Yazarlar Derneği standında saat 15:00'te gerçekleştirilen basın toplantısına ifade özgürlüğü için ANGA adıyla eylemler düzenleyen gazetecilerin oluşturduğu sivil inisiyatif  “Ahmet ve Nedim”in Gazeteci Arkadaşları”yla birlikte Prof. İbrahim Kaboğlu, Ercan Karakaş, Gazeteci Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe gibi isimler katıldı.

Basın toplantısında kitabın “Tüm baskılara, engellemelere ve sindirme çabalarına rağmen, ifade özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı için bu yolda yürümeye devam edenlerin ortak emeğinin ürünü” olduğu vurgulandı.

Postacı Yayınları tarafından ilk basımı gerçekleştirilen kitap için düzenlenen toplantıda düşünce özgürlüğünü savunduğu için önüne demir parmaklıklardan engeller çıkarılan, bedel ödetilen her yazarın, düşünürün, gazetecinin izi olduğu belirtilerek “Bu aydın imecesini ülkemizin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yürekli bir adım olarak görüyor ve yürekten selamlıyor, yürekten destekliyoruz.” denildi.

İstanbul 12. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi tarafından örgütsel doküman olduğu gerekçesiyle hakkında el koyma kararı verilen kitabın 125 imzayla basılması son dönemin önemli sivil itaatsizlik eylemlerinden biri olarak nitelendiriliyor.

“Yasak kitap bu sefer de Kitap Fuarı'nda” haberini okumak için tıklayın

Basın açıklamasının tam metni

Bizler, kısaca ANGA’lar, yani Ahmet ve Nedim’in Gazeteci Arkadaşlarıyız. Meslektaşlarımız Ahmet Şık’ın ve Nedim Şener’in gazetecilik, sadece ve sahici  gazetecilik yaptıkları için tutuklanmalarını basın özgürlüğüne, düşünce özgürlüğüne, demokrasiye yönelmiş bir saldırı olarak gördük ve bir araya geldik.

Tutuklanması yetmiyormuş gibi Ahmet Şık arkadaşımızın kitabı İmamın Ordusu’nun daha yayınlanmadan yasaklanması, dahası bir suç kanıtı olarak gösterilmesi öfkemizi kabarttı, demokrasiyle ve özgürlüğe olan bağlılığımızı biledi.

Bizler gazetecilerin mesleklerini yaptıkları için tutuklanmadıkları, yaptıkları haberlerin engellenmediği, yazdıkları kitapların yasaklanmadığı bir Türkiye için mücadele ediyoruz.

Mesleğimiz inat ve sabır gerektirir. Bizler de sabırlı, inatçı ve kararlıyız. Ahmet Şık ve Nedim Şener arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşana dek sabrımızı bileyecek, inadımızı güçlendirecek, kararlılığımızı koruyacak ve itirazımızı sürekli kılacağız. Daha kestirme söyleyelim: Yansak da dokunacağız…

Bugün bizim için anlamlı bir gün. Çoğunluğunu gazetecilerin oluşturduğu, aralarında Ahmet Şık arkadaşımızın da yer aldığı 125 yazarın ortak ürünü olan bir kitap gün ışığına çıktı. Adı 000Kitap. Alt başlığı “Dokunan yanar”.

Şu anda elimizde tuttuğumuz bu kitabı biri yazdı; birileri düzeltti; birileri redakte etti; birileri noktalama işaretlerini denetledi; birileri yazım kusurlarını elden geçirdi; birileri düşük cümle olup olmadığını kontrol etti; birileri ön okuma; birileri son okuma süreçlerinde görev aldı ve 125 yazarın tümü de kitabın sorumluluğunu üstlendi. 

Bu aydın imecesini ülkemizin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yürekli bir adım olarak görüyor ve yürekten selamlıyor, yürekten destekliyoruz.

Yorum yazın