Gündem Tvsaire

Bilim mi ticaret mi?

Yazan: Billur Akbaş

Doğuş Üniversitesi'nde mevzuata aykırı biçimde psikoloji yüksek lisans programı açılmasına karşı çıkan bölüm başkanı işten atıldı.

Profesör Serdar Değirmencioğlu, Doğuş Üniversitesi’nde Psikoloji Bölüm Başkanı olarak göreve başlamasından 40 gün sonra, geçen Ekim ayı sonunda işten atıldı. Üniversite yönetiminin iddiasına göre Değirmencioğlu, “İki aylık deneme süresi” içinde performansından memnun kalınmadığı için işten çıkarıldı. Bu gerekçenin yapılan hukuksuzluğa bir kılıf olduğunu belirten Profesör Değirmencioğlu ise üniversite yönetiminin gerekli yeterlilikleri sağlamadan psikoloji bölümüne yüksek lisans öğrencisi alınmasına onay vermediği için işten atıldığını söyledi. Üniversite yönetimi ise iddialarla ilgili sorulara yanıt vermedi.

VİDEODA: Doğuş Üniversitesi’nde 4 Kasım’da Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu için yapılan eylem ve Türk Psikologlar Derneği Genel Başkanı Gökhan Malkoç‘un okuduğu basın açıklaması

Mevzuata aykırı program

Doğuş Üniversitesi’ndeki kriz, geçtiğimiz yaz Beykent Üniversitesi’nin okulu satın almasıyla başladı. Sadece iki akademisyenin kaldığı bölümün başkanlığına, eğitim yılı başlamadan önce eğitim kalitesinin artırılacağı ve sorunların çözüleceği teminatıyla  Değirmencioğlu getirildi.

Üniversite yönetimi, bölümde lisans eğitimi için bile eksik olan akademisyen kadrosunu kurmaya çalışan Değirmencioğlu’na danışmadan, öğretim üyesi eksikliği nedeniyle öğrenci alınmaması gereken Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’na öğrenci alma kararı aldı.

Değirmencioğlu programın açılması için gerekli olan öğretim elemanı bulunmadığını söyleyerek karara itiraz etti. Yüksek lisans eğitimi verilebilmesi için klinik psikoloji alanında uzman en üz üç öğretim üyesi bulunması gerekirken Doğuş Üniversitesi’nde sadece bir kişinin olduğunu söyleyen Değirmencioğlu’na akademisyen eksiğinin giderileceği söylenerek programı açması istendi. Ancak Rektör Ahmet Nuri Ceranoğlu’nun bu eksikliği, klinik psikolog ile değil psikiyatr ile doldurmaya kalktığı ortaya çıktı.

Öncelik eğitim değil para

Açılacak yüksek lisans programına yüksek paralar ile çok sayıda öğrenci alınacağının hesaplandığını belirten Değirmencioğlu HaberVs’nin sorularını şöyle cevapladı:

“Mütevelli Heyeti’nin mevzuattaki gereklilikleri yerine getirmeden programa öğrenci alma isteğine Rektör Ceranoğlu hiçbir şekilde itiraz etmemişti. Programa öğrenci alınması sanki üniversitenin en önemli gündem maddesi oldu. Rektör bizzat klinik psikolog bulunmasıyla uğraşmaya başladı. Bulmak zorundaydı çünkü patronlar programa öğrenci alınmasını, yani para kazanılmasını istiyordu. Ancak kimseyi bulamadılar.”

“Bunun üzerine psikiyatr ile çözüm yaratılmak istendi. Kimseye danışmadan bir psikiyatr için ilan verildi. Almak istedikleri kişiyle ne bölüm başkanı olarak ben, ne de bölümden kimse herhangi bir görüşme yapmamışken bu kişinin başvurusunu işleme soktuklarını öğrendik. Bu acele patronların acelesi. Alınacak kişinin klinik psikolog olup olmadığı önemli değil; üniversiteye para kazandırıp kazandırmayacağı önemli. Bölüme alınacak psikiyatrın iş başvurusunun işleme sokulduğu 24 Ekim günü ben işten çıkarıldım.”

İşten atılmasının gerçek nedeninin eğitimin giderek daha da ticarileşmesi ve neoliberal ekonomi politikalarına teslim edilmesi olduğunu belirten Değirmencioğlu, “Sadece kâr odaklı hareket eden özel üniversitelerde artık sadece daha çok para kazandıracak yollar deneniyor. Psikoloji Bölümü’ne yapılan baskı, mevzuata aykırı olarak yüksek lisans programına öğrenci alma girişimi de tamamen bu anlayışla ilgili. Eğitimin niteliği, akademisyenin yeterliliğiyle ilgili sağlam bir bakış açısı yok. Bu nedenle de akademik kadrolar üzerinde giderek daha çok baskı kuruluyor. Sadece daha çok para kazandırması isteniyor. Bunu yerine getirmek istemeyenleri ya da yerine getiremeyenleri de işsiz bırakıyorlar. İş güvencesi olmayan, korku düzeninin baskın geldiği akademik ortamlarda haftada otuz beş saat ders yapmak zorunda bırakılan akademisyenlerin bilimsel üretim yapması neredeyse olanaksız” dedi.

Az insanla çok iş

Her ne kadar ana akım medyada haber olamasalar da son dönemde çeşitli özel üniversitelerdeki akademik kadrodaki çalışanların yaşadıkları hak ihlalleriyle ilgili eylemler yaptığını, çeşitli örgütlenmelere gittiğini anımsatan Değirmencioğlu, “Özel üniversiteler, bir gider kapısı olarak gördükleri akademik kadroyu dar tutarak az insanla çok iş yaptırmaya çalışıyor. Bunun son örneğini bizzat kendim yaşadım. Olmayan bir akademik kadroyla yüksek lisans programı açmaya çalışan bir üniversite var. Hem de olabildiğince çok öğrenciyi hiçbir sınırlamaya tabi tutmadan programa kabul eden bir üniversite. Bunun anlamı, lisans öğrencilerine ‘Seni adam yerine koymuyorum’ ya da ‘benim için öğrenci değil müşterisin’ demektir. Piyasanın her şeyi belirlediği anlayışın en yaygın olarak kullanıldığı alanlar ise özel üniversitelerdir. O yüzden bu üniversitelerde kaçınılmaz olarak eğitim ya da kalitesi değil sadece para konuşuluyor” diye konuştu.

Performans yetersiz ama ders verebilir

İki aylık deneme süresi içinde “memnun kalınmadığı” gerekçesiyle, eğitim yılı başladıktan sonra işten çıkarılmış olmasına rağmen yönetimin saat ücreti karşılığında ders verme teklifinde bulunduğunu söyleyen Değirmencioğlu’nun dersleri boş geçiyor. Öğrencileri, hocalarının haksız biçimde işine son verilmesini protesto etmek ve Değirmencioğlu’na destek vermek için Doğuş Üniversitesi’nin Kadıköy Acıbadem kampusunda eylemler de yaptı. Öğrenciler yolu trafiğe kapatırken, sınıfta yapılamayan ders eylem alanında yapıldı. Öğrenciler adına yapılan açıklamada, Psikoloji Bölümü’nün 11 kişilik kadrosundan baskılar nedeni ile geriye sadece iki akademisyenin kaldığı, yeni işe başlayan üç kişiden biri olan Serdar M. Değirmencioğlu’nun işten çıkarılması ile kadronun yine eksilmeye başladığı belirtildi. Bölüm kadrosu zayıflatılırken, diğer yandan bölüme psikiyatr alınmak istendiği vurgulandı. Üniversitelerin ticarethane, öğrencilerin de müşteri olmadığını belirten öğrenciler bölüm üzerindeki baskılara son verilmesini ve Değirmencioğlu’nun işe iade edilmesini talep eti.

1 Yorum

Yorum yazın