santralistanbul

Denizden Santral ve Haliç

Yazan: Can Türkmen
Can Türkmen

İstanbul'un doğal limanı Haliç, geçen hafta başlayan Santral-Kadıköy motor seferleriyle birlikte yıllar sonra ilk kez deniz ulaşımı için kullanılıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi yerleşkesinin de bulunduğu Santralİstanbul ile Kadıköy arasındaki motor seferlerine, günde ortalama 120 ile 150 yolcu istifade ediyor. Hafta içi Kadıköy Turyol İskelesi’nden 08:00’de ve Santralistanbul’dan saat 17:45’te olmak üzere çift yönlü devam eden sefer 45 dakika sürüyor.

Bilgi Üniversitesi’nin Alibeyköy’deki eski elektrik santraline (Santralİstanbul) taşındığı 2007’den beri gündemde olan deniz ulaşımı, motorların işletmeciliğini üstlenen Vira Yatçılık ve üniversite yönetiminin işbirliğiyle 8 Aralık’ta başlamıştı.

İşletmeci Vira Yatçılık, yıllar sonra başlayan seferlere gösterilen ilgiden memnun. Ancak deneme mahiyetindeki seferlerin devam edebilmesi için yolcu sayısının artmasını umuyor. İdari İşler Koordinatörü Aslı Çoruh’a göre deniz yoluyla ulaşım, “İstanbul’un trafiğinden kurtulymak için bire bir.” Yolcuların her defasında bilet almaktan kurtulması için aylık ve yıllık kart sistemi alternatifi getirdiklerini ve bunun için bir turnike sistemi kurduklarını belirten, Çoruh talep gelmesi durumunda sefer sayısının günde üç,  hatta dörde çıkabileceğini söylüyor.  

Eyüp'ten sonra..

Seferlerin getirdiği bir başka heyecan ise, Eyüp İskelesi’nden sonra deniz yoluyla toplu taşıma yapılmayan Haliç’in tümünün bu imkandan faydalanabilir hale gelmesi. Üsküdar’dan hareket eden Şehir Hatları motorları Haliç’te sırasıyla Kasımpaşa, Hasköy, Ayvansaray, Sütlüce ve Eyüp iskelelerine uğruyor. Ancak Eyüp’ten sonra bir iskele olmaması, Haliç’in geri kalanını deniz yoluyla ulaşımdan marum bırakıyor. Haliç’in en dip noktası olan Santral’den motor seferlerinin başlaması, buranın önemli bir ulaşım alternatifi olduğunu hatırlatıyor.

Santral’in, İstanbul’u deniziyle barıştırma çabaları motor seferleriyle sınırlı değil. Vira Yatçılık’ın Kayıkhane adıyla hizmete açtığı bu iskelede, yelken eğitimleri de veriliyor. Bilgi Üniversitesi Yelken Kulubü’nün de kullandığı, teknelerinin demirli olduğu, yarış organizasyonlarının yapıldığı bu iskele, doğal liman niteliğindeki Haliç’in potansiyelini ortaya koyuyor.
(CT/GT)

1 Yorum

  • santralıstanbul dan haafta sonu sefer saatlerını gunun ılerleyen saatlerınde de yapmanız halınde çok iyi olacak sitede sefer sayıları çok az görülüyor.

Yorum yazın