İstanbul

İptal edilen Likör Fabrikası projesinin dünü ve bugünü

Yazan: HaberVs
Esra Söylemez-Zeynep Ofluoğlu

Tarihi Likör Fabrikası'nı ve çevresindeki yeşil alanı yok eden dev gökdelenlerin yarattığı tahribatı HaberVs kameraları belgeledi.

İstanbul Mecidiyeköy'de tarihi Tekel Likör Fabrikası arsasına inşa edilen gökdelen kompleksinin İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından durdurulduğu açıklandı. Radikal'den Elif İnce'nin haberine göre, “tescilli eserlere zarar verdiği ve İstanbul'un 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'na aykırı nüfus ve yapı yoğunluğu getirdiği gerekçesiyle iptal edilen projenin bölgede yarattığı tahribat, HaberVs kameraları tarafından da tespit edildi.

Mecidiyeköy yeşille buluşacak” sloganıyla pazarlanan ve internet sitesinde “Dünyanın en iyi projesi” olarak ödül aldığı belirtilen Quasar adlı proje inşaatının bölgede arta kalan tek yeşil doku parçasını nasıl yok ettiğini HaberVs muhabirleri beş yıl arayla görüntüledi.

Fotoğraf: Zeynep Ofluoğlu

Fotoğraf: Zeynep Ofluoğlu

TEKEL'in özelleştirilmesi sırasında TOKİ'ye devredilen ve TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO tarafından  2008'de arsa karşılığı gelir paylaşımı modeliyle İsviçre kökenli Viatrans AŞ ve Meydanbey İnşaat ortak girişimine devredilen alanda rezidans, ofis ve AVM içeren 50 katlı iki gökdelen inşa ediliyor.  TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin açtığı davada Daha önce Mayıs ayında yürütmeyi durdurma kararı alan mahkeme, sonuç olarak kamu yararına ve şehir planlama ilkelerine aykırı bulduğu projeyi tamamen iptal etmiş oldu. Ancak durdurma kararına rağmen projenin inşaatı Mayıs ayından beri devam ediyordu.
Fotoğraf: Esra Söylemez

Fotoğraf: Esra Söylemez

Fotoğraf: zeynep Ofluoğlu

Fotoğraf: zeynep Ofluoğlu

24 dönümlük arsanın 2008'de özelleştirilmesi sırasında araziyi fotoğraflayan HaberVs muhabiri Esra Söylemez'in çektiği fotoğraflar, tarihi fabrika binasıyla birlikte fabrika bahçesindeki ağaçların da nasıl tarih olduğunu gösteriyor. İnşaat sırasında yok edilen Likör Fabrikası binası, Fransız Mimar Robert Mallet-Stevens'ın Fransa dışındaki tek yapısı olma özelliğini taşıyordu.

Bölgede, kamuya ait son arsanın park ve kültür merkezi olarak bölge insanının hizmetine sunulması için hem TMMOB Mimarlar Odası'nın hem de dönemin CHP Şişli İlçe Başkanlığı'nın ve belediye meclis grubunun girişimleri olmuş ancak bu girişimler sonuç vermemişti.

2015'te bitirilmesi planlanan projenin internet sitesinde Eylül 2013'te İngiltere’de gerçekleşen Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde üç Avrupa, beş Türkiye birinciliği yanında aldığı iki özel takdir ödülüyle toplam 10 ödülle rekor kırdığı belirtiliyor. Ekim ayında ise Dubai'deki Cityspace Fuarı’nda “En İyi Ticari ve Karma Kullanımlı Proje” dalında büyük ödüle layık görüldüğü ifade ediliyor.

Mecidiyeköy'ü “yeşille buluşturma” iddiasındaki projenin son durumu, geçtiğimiz Kasım ayında, bu kez de HaberVs muhabiri Zeynep Ofluoğlu tarafından görüntülendi. 2008'de kayda alınan fotoğraflarla yaklaşık aynı açılardan arsanın durumunu belgeleyen Ofluoğlu'nun çektiği görüntüler, yaşanan tarih ve doğa katliamını açıkça gözler önüne seriyor.

Projenin internet sitesinde “Değerlerimiz” bölümünde ise şu ifadelere yer veriliyor:
“Quasar, insanlara sevgi ve anlık mutluluklar hediye eden bir yaşam kalitesi zanaatkarları topluluğunun eseridir. Zanaatımızı dayandırdığımız temel değerler ise sanata, kültüre, modaya dayanmakta ve doğaya saygıdan geçmektedir.”

Fotoğraf: Esra Söylemez

Fotoğraf: Esra Söylemez

Fotoğraf: zeynep Ofluoğlu

Fotoğraf: zeynep Ofluoğlu

İnşaat hakkı iki katına çıkarıldı

Likör Fabrikası arsasının imar izni Şubat 2008'e kadar 3 emsal ve 36 metre yükseklikle sınırlıydı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin bu tarihte onayladığı plan tadilatıyla bodrumlar dahil toplam inşaat alanı 142 bin metrekareye çıkartılmış, bina yüksekliğindeki sınır da kaldırılmıştı. Böylece 24 bin metrekarelik arsanın emsal oranı 3’ten 6’ya yükseltilmişti. 150 metrenin üzerindeki kulelelerin inşaat alanının 150 bin metrekareye dayandığı tahmin ediliyor. 

Mahkeme kararında ayrıca bodrum katlarının emsale dahil edilmemesi gibi imar yönetmeliğine aykırı uygulamalar yapıldığı trafik yoğunluğunun çok fazla olduğu bir bölgede sıkışıklığın daha da artacağı saptamalarına da yer veriliyor.

Mahkeme'nin iptal kararından sonra yeni planların yapılması sürecinde imar konusunda yetkili ilçe olan Şişli Belediyesi'nin inşaatı mühürleyerek durdurması gerektiği belirtiliyor.

2 Yorum

  • 48 yıllık istanbul'lu olarak bu inşaatın önünden geçtiğimde gözlerime inanamadım. Bu şehir ,kanunlar, haklar, insanlık ve gelecek adına kalan umudum bir kez daha sarsıldı. tam anlamıyla katliam.

Yorum yazın