Yaşam

'Dövmeli' liseliler

Yazan: Merve Mehmet
Merve Mehmet

Lise öğrencileri, orta öğretim kurumlarında piercing ve dövmeyi yasaklayan yönetmelik değişikliğini yorumluyor; kendilerini anlatıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kılık ve kıyafet yönetmeliğinde yaptığı, öğrencilerin okulda piercing takmalarını ve okula dövmeli bir şekilde gitmelerini de yasaklayan değişiklik tepki görüyor. 27 Eylül’de yürürlüğe giren ve MEB’e bağlı ortaöğretim kurumlarını bağlayan değişiklik, uzman psikiyatristler, psikologlar ve pedagoglar ve meslek örgütleri tarafından medyada çeşitli açılardan eleştirilmişti.  

Peki konunun doğrudan muhatabı “dövmeli liseliler” , yönetmelik değişikliği hakkında ne düşünüyor?

İstanbul’daki lise öğrencileriyle dövmelerini ve dövmenin onlar için ne anlama geldiğini konuştuk.

“Ben bu okulu puanla kazandım”

Galatasaray Lisesi’nde öğrenim gören 17 yaşındaki bir erkek öğrenci, annesinin doğum tarihini göğsüne yazdırmış. “Annem trafik kazası geçirdikten sonra onun doğum tarihini göğsümde taşımak, hep hatırlamak istedim” diyor.

Fotoğraf: Merve Mehmet

Fotoğraf: Merve Mehmet

Hukuk öğrenimi görmek isteyen ancak dövmenin, iş hayatında kendine zorluk çıkarabileceğini düşünen öğrencinin, lise yıllarında yasakla karşılaşmasına ise tepkili. “Profesyonel yaşamımda ilgili bir zorluk yaşamamak için dövmelerimi gömleğimin altında kalacak şekilde yaptırdım. Ama okulla iş hayatı aynı olmamalı. Benim bu okulda okuyacağıma başka biri karar vermedi. Ben buraya puanla girdim, kazandım.”

“Kimseyi ilgilendirmez”

Aynı lisede, onuncu sınıfa giden başka bir erkek öğrenci ise dövme yaptırmayı, kişinin kendisine yakıştırdığı kıyafeti giymesine benzetiyor. 16 yaşında ilk dövmesini yaptıran ve vücudunda 8 tane dövmesi olan genç, güzel gözüktüğü ve kendisini iyi hissettiği için dövme yaptırdığını söylüyor. “Ben özgür bir bireyim, dövmelerim kimseyi ilgilendirmez. Benim bedenim benim kararım” diyen öğrenci, yönetmelikteki değişikliğin gençlerin özgürlüğüne yapılan bir darbe olduğunu söyledi. Yönetmelik değişikliğindeki en büyük sebebin ise, Müslümanlıkta dövme yaptırmanın günah olduğu düşüncesi olduğunu savunuyor.

“Eğitim sorunuyla uğraşsınlar, dövmeyle değil”

Şenesenevler Mualla Selcanoğlu Lisesi 12. sınıfta öğrenim gören bir kız öğrenci, dövmesini en yakın arkadaşı ile birlikte yaptırdığını ve bu nedenle alması olası cezayı ise umursamadığını söylüyor. “Annem babam izin verdikten sonra dövme yaptırmam okulu ilgilendirmez” diyen öğrenci, okulda kendisi dışında çoğu arkadaşında da dövme olduğunu ve okulunun yönetmeliği uygulamada zorlanacağından bahsetti. Birlikte dövme yaptırdığı arkadaşı da bu durum için, “Özgür bir ülkede yaşıyoruz ve eğitimle ilgili bir sürü sorun varken bunlarla uğraşmaları doğru değil” dedi.

“Kolye takmak kadar doğal”

Aynı lisede öğrenim gören ve üniversite sınavlarına hazırlanan 18 yaşındaki bir başka kız öğrenci ise, üç dövmesi olduğunu ve bunların kendisi için özel anlamları olduğunu söylüyor. Başörtüsü takarak okula gitmenin yasal olmasının ardından böyle bir düzenleme yapılmasını, “Düşünce serbestliği olan bir ülkedeyiz. şörtüsüne karşı biri değilim ama okula başörtülü giriliyorsa dövmeyle de girilmeli” diye eleştiriyor.

FMV Vakfı Özel Ayazağa Işık Lisesi 12. sınıftan iki kız öğrenci, okulların yönetmeliği uygulamakta çok zorlanacağını düşünüyor. İkisinde de dövme ve göbek piercingi olan öğrencilere göre dövme, kendilerini ifade etmelerinde çok etkili. Dövme sahibi olmayı “isim yazan kolye takmak kadar” olağan buluyorlar. (MM/GT)

Yönetmelik değişikliği

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik'te, 27 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik şu şekilde:

“Okullarda yüzü açık bulunur; siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde baş açık bulunur.”

1 Yorum

  • Süper olmuş. Dövmeli öğrenciler platformu diye birşey mi var bütün örnekleri çok güzel bulmuş konuşmuş.

Yorum yazın